Loading...

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

Close

dnb.sk chat roomdnb.sk chat room

Close

Online users

You have been away click here for refresh.

  Slovak & world drum 'n' bass scene - 0 users logged in  News

  B-Complex: "na gympli mi zachutilo blicovanie" // BEATZ.46

  BEATZ.46 sa blíži a tak sme sa rozprávali s Matúšom. O čom? O blicovaní, odpisovaní, pršiplášti, aj vodke v "kakauku". A možno bude aj otázka s Logisticsom.

  Ahoj Matúš, aké bolo leto? Veľa hraní po festivaloch? Kde sa hralo najlepšie?

  Ahojte kamaráti. Leto bolo také zvláštne, počasie už fakt nevie čo so sebou. Buď bolo príliš teplo alebo pršalo takže z tohto pohľadu nič moc. Festivalov bolo viac ale najväčšie highlighty boli určite hranie na Pohode a Let it Roll. Dúfam, že na budúci rok bude mať dnb opäť väčšiu podporu zo strany Pohody lebo sa ukázalo, že tam určite patrí. Let it Roll bolo bahno :). Super line up a atmosféra, ľudia sa bavili bez ohľadu na to, že sa museli brodiť blatom. Super hranie bolo aj v Bristole, párty bola v klube Thekla, čo je vlastne loď a hrá sa v podpalubí. Prvýkrát som videl na dnb párty niekoho robiť stage diving, to keď sa Thijs z Noisie vrhol medzi ľudí. Bola radosť sa naňho dívať ako si hranie užíval.

  Ako si trávil leto keď si ešte chodil na školu?

  Väčšinou som chodil hrať futbal, hokejbal a podobne, bajkovali sme sa k čunovskému jazeru a tam sa kúpali. Do toho nejaké rodinné dovolenky, chaty, zbieranie hríbov a podobne. Super leto som zažil keď sme s Larrym riešili spoločný projekt, to sme boli skoro každý víkend niekde na párty, vtedy som ešte nehrával a bolo super mať možnosť počuť vlastné veci na parkete a vidieť ako na to reagujú ostatní.

  bcomplex-01.jpg

  No keď sme už pri tej škole, pochváľ sa aký si bol žiak. Mal si školu na prvom mieste? Chodil si do školy vždy medzi poslednými alebo si bol vzorný chlapec? Ako si vychádzal s učiteľmi, nevyrušoval si?

  Bol som hyperaktívne decko, všetko ma zaujímalo, prejavovalo sa to v športe aj v čítaní, dospelým som liezol na nervy, keď som sa na všetko vypytoval. Asi aj preto som v škole nemal problémy, stačilo mi počúvať čo sa hovorí na hodinách a preliezol som všetkým. Najviac som hviezdil na základke, potom v puberte som sa skôr snažil zapadnúť a nevytŕčať . Učiť doma sa mi nikdy nechcelo takže to potom vyzeralo tak, že som mal väčšinou dvojky, a potom 2-3 jednotky a nejakú trojku do priemeru :)

  Vyrušovania bolo najviac na gympli, basketbalová trieda to istila. Najviac si to odskákala naša angličtinárka, ktorú sme skoro až šikanovali.. Na druhej strane boli učitelia ktorým stačilo zvýšiť hlas a nikto si nič nedovolil. Čo sa týka vychádzania s učiteľmi tak najväčšia "sranda" bola až na výške, kde FTF VŠMU kocúrkovo začalo už v prvom ročníku a ťahalo sa až kým som neskončil.

  Čo si mal radšej? Logiku a matiku, alebo bifľovačky a dejepis? Alebo telesnú?

  Všetko, nebavila ma iba chémia a fyzika, asi preto, že som na tie predmety na základnej nemal učiteľov, ktorí by to vedeli priblížiť. Matiku som mal rád, preto, lebo keď porozumieš logike tých príkladov tak sa to nemusíš učiť. Na dejepise alebo biológii ma to zase jednoducho bavilo. Samozrejme nie všetko ale ako decko som si čítal encyklopédie. Ešte teraz sa to prejavuje, keď ideme niekam na párty s kamošmi a ja každú chvíľu dovzdelávam nešťastných spolucestujúcich a'la sponka z wordu.. "did you know that?"  Veď tou premúdrelosťou leziem ľuďom na nervy aj v dnb komunite, že? ;)

  Veľa ľuďom sa začína škola, poraď nejaké dobré a zaručené producentské triky na odpisovanie.

  Ak vám profák nedáva čisté papiere, tak si napíšte vzorce a podobne na papier na ktorom potom budete písať prácu. Je dobré mať počmáranú lavicu, na ktorej sa nejaký ten ťaháčik stratí. Sadnite si blízko vášho triedneho šprta. Je dobré sedieť v prvých laviciach a mať dobrý vzťah s profákom, väčšinou sa potom dívajú dozadu a pod lampou je najväčšia tma. Neberte si ťaháky od spolužiakov, píšte si ich ráno pred skúškou samostatne, tým sa častokrát naučíte tú latku tak, že potom ich ani nemusíte používať. 

  slabikar.jpg

  Aké si mával známky? Nebola ani žiadna dvojka z chovania za fajčenie na záchodoch alebo falšované ospravedlnenky? Aký najväčší problém si si na škole vyrobil?

  Najväčší problém bol asi na gympli, keď mi zachutilo blicovanie, mali sme super triednu ale keď sa prevalilo že mám mať nejakých 30 neospravedlnených hodín tak to už mala byť dvojka z chovania, nejako sa to utriaslo a ja som zlepšil disciplínu. Falošné ospravedlnenky boli klasika, starala sa o ne staršia sestra, ktorá to už mala natrénované.

  Vždy si hovoril rodičom o rodičovských združeniach, alebo si to niekedy premlčal?

  Na základnej chodili rodičia pravidelne. Na gympli sa mi veľmi zhoršila pamäť a tak sa neraz stalo, že som na to zabudol. Potom to skončilo tak, že otec zavolal triednej a to bolo v pohode, tak sa k nemu priebežné známky nedostali. Ale naši stresovali aj kvôli trojkám takže chvíľu trvalo naučiť mamu, že dvojka nie je životná prehra a niečo zo mňa možno predsa bude ak mám z niečoho nebodaj 3ku.

  Čo lyžiarske a rôzne školské výlety? Chodili ste? Schovávali ste pred učiteľmi fľašky s alkoholom? ;-)

  Jasné, to boli aj prvé skúsenosti, pamätám si ešte výlet do Prahy, spolužiak si nalial vodku do "kakauka" a každému to vynukoval, potom sme sa tackali po chodbách a boli na seba strašne pyšní ako sme profákov "dobehli" .. (no určite) na lyžiarskom sme mali potom jednu nemčinárku, ktorá sa rozhodla, že sa k nám bude správať ako k škôlke, večierku nariadila na nejakú ôsmu a potom sa nás snažila buzerovať, až kým ju ostatní, tiež naliati profáci neupokojili.

  A dievčatá na škole? Mal si prehľad?

  Prehľad som mal, teóriu zvládnutú ale na prax som bol strašne hanblivý. Tiež som práve nevyberal najlepšie školy. Basketbalová trieda na gympli znamenala, že sme tam mali iba 4 dievčatá, potom nasledovala feika fhi na ekonomike a nakoniec zvukárina takže škola a baby bohužial nič moc.. To čo som mal zažiť asi už na škole som potom zažil keď už som mal po 20ke.

  Nemal si nikdy pocit, že sa škola bije s tvojim voľným časom? Myslím napríklad keď si sa začal venovať hudbe... Alebo ti škola naopak pomohla čo sa týka hudby?

  Ani nie, ak vám bude niekto hovoriť, že on by sa aj hudbe venoval "ale.." tak to len znamená, že pre hudbu nemá dosť vášne. Keď vás to baví tak si pre to nájdete čas vždy. Keď som začínal hudbu robiť, tak som mal školu od ôsmej do druhej, a povedzme o tretej som už mal hádzanársky tréning, z ktorého som prišiel domov o siedmej unavený.. Aj tak som si vždy sadol k hudbe a robil si ju proste preto, že ma to bavilo. Nerozmýšľal som nad tým či to niekto bude počuť, či mi to vydá label alebo či je to technicky dosť ok. Ak vás to nebaví tak sa vždy nájde dôvod prečo to nejde, a určite dôvod veľmi závažný a neoddiskutovateľný, hlavne nech je svedomie čisté.

  Keby si tento rok maturoval, vybral by si si školu zameranú na hudbu opäť? Neľutuješ to?

  Neľutujem, ja som si predtým "skúsil" dve iné výšky, kde som sa bál že by som ich nebodaj dokončil a musel sa tomu venovať celý život. Rodičia vždy chceli aby ich deti mali dokončenú vysokú, tak som im to splnil a zároveň som mal pri škole dosť priestoru na to aby som robil čo ma baví.

  bcomplex-03.jpg

  Ale prejdime radšej späť k hudbe.. Na BEATZ.46 sme pozvali teba a Larryho . Boli ste pri začiatkoch čo sa týka produkcie na Slovensku, aké boli tie začiatky z tvojho pohľadu?  Na čom si začínal? Pamätáš sa? Veľa ste si pomáhali (nie len s L Plusom, ale aj inými producentami a djmi napr. Smote), alebo ste až v takom kontakte ani neboli?

  Keď som sa spoznal s Larrym, tak som hudbu robil už asi 6-7 rokov, väčšinou psytrance, happy hardcore a podobné veci.  Moja prvá "scéna" bol musicput časopisu riki, kde chalani čo robili hudbu posielali svoje veci a legendárny Ivo Ninja im k tomu potom písal feedback. Medzi prispievajúcimi bol napríklad aj Silwer z dnb.sk alebo Tasun, či FatBoy, škoda že väčšina chalanov pri tom nevydržala. Moje začiatky dnb boli dosť spojené so Soundphreakers, najmä s Neonom som sa častejšie stretával, býval kúsok odo mňa v Petržalke, vymieňali sme si projekty a sample a podobne. Chalanom vďačím aj za podporu keď zobrali moje dnb prvotiny na výberovku Remark The Silence. Cca v tom čase moje veci poslala kamoška Larrymu a tak sme sa potom stretli, začali sme potom spoločný projekt ale neskôr sa ukázalo, že hudobne máme každý inú predstavu a spolupráca nejako časom vyprchala.

  V čase keď vychádzal Remark The Silence, existovala ďalšia kompilácia, ktorá sa volala Bassground, už aj vtedy existovali žabomyšie vojny, ktoré mám pocit sú pre nás typické. Jedni sa cítili lepší ako druhí, skloňovala sa Bratislavská "mafia" a podobne.  Umelci sú väčšinou hrozne egocentrickí a narcistickí, samozrejme sa to snažia ovládať a nedať príliš najavo, ale ono sa to aj tak prejaví, samozrejme to platí aj o mne, ale človek sa musí naučiť zniesť chválu aj kritiku, inak by mu z toho hrablo. 

  V každom prípade je skvelé keď Smotemu, Larrymu, Decemovi, Dirrtymu aj ostatným vychádzajú veci a dvíhajú povedomie o našej scéne aj vonku, mám pocit že sa veľmi ľahko uspokojíme s nejakým úspechom a berieme to ako samozrejmosť, ale v čase keď sa naše veci objavovali na lokálnych kompiláciách sa o tom nikomu ani nesnívalo.

  Nechceme zase omieľať tie isté klasické otázky s releasmi. Ale nedá sa nám aspoň v jednej nespýtať, čo máš teraz nové a na čo sa chystáš? Niečo s Hospitalom, alebo sa rysujú ďalšie vydavateľstvá?

  S Hospitalom máme rozbehnutú veľmi dobrú spoluprácu, robím momentálne na jednom remixe, ďalší už hotový som spravil pre Shapeshifter, ktorým na Hospitale vyjde album . Okrem  toho mám rozrobených niekoľko vlastných vecí, spoluprácu s Illeshou a Patom Fulgonim, vraciam sa aj k starším veciam, ktoré mali dobrý nápad ale prevedenie ešte nebolo na mojej súčasnej úrovni. Čo sa vydavateľstiev týka tak ďalšie veci už vyšli na Santorine a Spearheade.

  Povedz ako to s tebou teraz vyzerá. Ako hrania? Rozbiehajú sa ti bookingy do zahraničia?

  Momentálne mám dohodnuté hrania už na február budúceho roka, a väčšina víkendov tohto roka je už booknutá, takže mám z toho radosť. Vonku budem hrať napríklad vo Viedni, Holandsku, Austrálii a na Novom Zélande. V Decembri by som mal hrať v Los Angeles a čaká ma niekoľko Hospitalities v UK.

  V septembri to bude najmä Hospitality v Brixton Academy , čo je obrovský klub s kapacitou cez 4000 ľudí, som fakt hrdý na to, že so mnou chalani z Hospitalu počítajú a ja budem mať možnosť zažiť takú akciu.

  Na Hospitality si už párkrát vystúpil. Povedz nám svoje dojmy. V čom sú párty v Anglicku iné? Alebo nie sú vôbec rozdielne?

  Hral som zatiaľ 2x v Londýne a raz v Bristole, čaká ma teraz štvrtého Septembra hranie v Exeteri, potom Brixton a Portsmouth. Londýn bol úplne iný svet, klub Matter je fantastický, kto ma pozná vie, že na superlatívy som väčšinou skúpy ale tam nebolo čo vytknúť. Asi to súvisí s tým, že táto párty má taký ohlas, že lístky sú vypredané už týždne pred akciou, a tak sa tam dostanú len ľudia, ktorí tam ozaj chcú byť, je to potom cítiť na atmosfére. Prvýkrát tam so mnou šiel aj Inso, chodili sme po klube a stretávali sme tancujúcich sbskárov, ľudia sa usmievali a boli fajn, proste krásny gýč. Nevedel som čo mám čakať od Tonyho, Lincolna, alebo Dannyho. Všetci však boli v pohode, vládla fakt rodinná atmosféra bol to trochu iný svet asi tým aké veľké to bolo. Matter je súčasťou arény O2 kde to vyzerá ako v Auparku, viem si predstaviť, že keby sa niečo také dialo u nás, tak veľa "nekomerčných a cool" chalanov by ohŕňali nos, ale ľudia ktorí tam boli toto vôbec neriešili a bolo fajn.

  Akcia v Bristole mi pripomínala naše parties viac, bolo to menšie a "útulnejšie" ak je niečo, čo je u nás jednoznačne na lepšej úrovni ako v UK, tak je to ženské obsadenie. :)

  hcomplex.jpg

  Na Let it Roll si mal taký pekný žltý pršiplášť s nejakým H. Kde si ho zohnal?

  V Baumaxe :)) o H sa potom postarala centrofixkou Bia, kým sme čakali na večerné hranie. Šikovná že?

  A teraz posledná otázka, ktorá zaujíma všetkých najviac, takže si dobre premysli odpoveď. Keby si bol dj Logistics, ako by si sa vyhovoril profesorovi ktorý ti našiel v lavici ťahák???

  "Why hello sir, I'm glad you found my notes that I used to learn for this exam, I assure you I did not use it for cheating and I applause you for doing a very good job at keeping the fair conditions for everyone!"

  Veľmi pekne ďakujeme za rozhovor. Už sa tešíme na školský rok! :-)

  Rado sa stalo, vidíme sa!

  beatz46fly-web400.jpg

  You must be loged in, to post a comment!


  Related

  Inquiry

  Sledujete dianie okolo netlabelov, ktoré ponúkajú hudbu zadarmo?

  RESULTS

  Signall_FM  © dnb.sk crew 2002
  Webhosting sponzorovaný spoločnosťou WebSupport

  Toplist
  Toplist